DKK 1.2018

Szczęśliwie na wielu spotkaniach czytelniczego klubu w ubiegłym roku czytaliśmy książki, które wywoływały pasjonujące dyskusje. Nie inaczej działo się 22 stycznia podczas pierwszego spotkania w 2018 roku. Tym razem przyczyną zajmującej rozmowy była popularyzująca historyczną wiedzę opowieść Iwony Kienzler „Kopciuszki na tronach Europy”. Autorka w przystępny, ciekawy, choć według niektórych opinii – dosyć powierzchowny sposób przedstawiła historie siedmiu wyjątkowych, ambitnych kobiet i jednego mężczyzny (Kopciuszka w męskiej wersji) – postaci, które często wywodząc się z niższych warstw społecznych, dostąpiły zaszczytu władzy królewskiej bądź cesarskiej. Baśniowa konwencja i lekkie pióro sprawiły, że dla wszystkich klubowiczek lektura była tak przyjemnością, jak i często – źródłem frapujących informacji historycznych. Intrygujące losy piekarzowej Cezonii – żony Kaliguli, frywolnej aktoreczki Teodory, która skradła serce Justyniana, Elżbiety Granowskiej, trzeciej żony Władysława Jagiełły, znanych powszechnie dziejów Anny Boleyn, Marii Stuart i jej męża hrabiego Bothwella, czy nie tak popularnych Kopciuszków: Karin – żony szwedzkiego króla Eryka XIV, Marty Skowrońskiej (Katarzyny) – wybranki Piotra I oraz wielkiej miłości Franciszka Ferdynanda – Zofii von Chotek sprawiły, że rozmówczynie z upodobaniem je omawiały. Nawiązywały przy tym do licznych filmów czy książek historycznych, jak też do ostatniej lektury pt. „Przedział dla pań” dotyczącej kobiet i ich postaw wobec różnych uwarunkowań kulturowo-obyczajowych.

Na kolejnym spotkaniu DKK – 19 lutego o 17.00 porozmawiamy o powieści „Prawdziwa historia” Delphine De Vigan. Zachęcamy wszystkich do wypożyczenia jej w bibliotece i wzięcia udziału w spotkaniu klubu.