Tak czytanie dzieciom, jak i dziecięce zabawy w udawanie innych są bardzo ważne dla rozwoju. M. in. Aktywności te pozwalają dzieciom spojrzeć na świat z różnych punktów widzenia, uczą je empatii, rozwijają wyobraźnię oraz zdolności komunikacyjne. W dzisiejszym świecie pełnym interaktywnych zabawek, smartfonów i elektronicznych gadżetów czasem zapominamy, że wystarczy ciekawa opowieść, zwykła kartka i kredka, by rozwijać różne zdolności i wprowadzać dzieci do krainy niezwykłej przygody.

Do takiej krainy wkraczaliśmy z przedszkolakami z grupy 1 podczas spotkania DKK w bibliotece w piątek, 13 maja. Dzieci poznały wówczas bajkę o księżniczce Dalii, która dzięki swej wyobraźni, masce zrobionej z liścia i pewnej niezwykłej smoczycy świetnie się bawiła, udając smoka. Historyjka ta była dla przedszkolaków inspiracją do własnej twórczej zabawy. Składając kartki i używając kredek, dzieci wykonały proste, poruszające ustami maski, które pozwoliły im zamieniać się w wymarzone postacie.

Zabawa była przednia, a podczas niej zauważyliśmy też, że księżniczka Dalia była uczulona na złoto. Porozmawialiśmy więc o tym, czym jest alergia i dlaczego niektórzy muszą unikać różnych pokarmów i kichają, spędzając czas na wiosennej, zielonej polance. Na zakończenie spotkania grupa 1 wraz z jej opiekunkami sprawiła bibliotekarzowi fantastyczną niespodziankę, wręczając mu laurkę z samodzielnie wykonanymi, bajkowymi ilustracjami.