Jaką mamy sytuację, widzi każdy, kto śledzi bieżące informacje na temat pandemii. Biblioteka zapewne jeszcze nieprędko będzie otwarta dla Czytelników, a przecież wszyscy są spragnieni czytania książek (począwszy od uczniów, którzy nie mogą żyć bez lektur ;)). Oczywiście wielu z Was świetnie sobie radzi i znajduje w sieci to, czego potrzebuje, ale mimo to postanowiłem trochę podpowiedzieć, gdzie szukać książek i innych tekstów kultury. Być może nie wszystkie wybrane źródła znacie i z tych nieznanych teraz skorzystacie. Staram się wskazać głównie te miejsca, które oferują darmowy dostęp do publikowanych treści. Oto one w kolejności alfabetycznej (kliknięcie w wyróżnioną niebieskim kolorem nazwę źródła przenosi na wybraną stronę internetową):

Bookini – na stronie możecie czytać bezpłatnie 2100 pozycji klasyki literatury światowej.

Chmura Czytania – rozwijający się projekt – jak mówią jego autorzy: „daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne, warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników”.

Ebook Point – sekcja darmowych ebooków i audiobooków. W jej zasobach znajduje się wiele publikacji specjalistycznych i popularnonaukowych, jak i powieści (głównie polskich autorów).

Ebooks43.pl – strona oferuje wyłącznie bezpłatne ebooki. I choć obecnie zasób jej jest niewielki, to mieści wiele ciekawych, intrygujących pozycji, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

Empik – udostępnia na okres 60 dni bezpłatny dostęp do platformy Empik Premium. By skorzystać z niemal 11 tys. e-booków, audiobooków, podcastów, należy aktywować darmowy kod, logując się na stronie www.empik.com/czas-w-domu.

Fantastyka Polska – wiele utworów, zwłaszcza opowiadań o tematyce fantastycznej. Klasyka polskiej fantastyki, a przy tym teksty udostępniane za darmo przez samych autorów.

Federacja Bibliotek Cyfrowych –  serwis ze zbiorami polskich instytucji w wersji online, na użytkowników czeka ponad 6,7 miliona obiektów.

Lektury gov.pl – lektury w wolnym dostępie. Poza standardowym wyszukiwaniem, utwory są skatalogowane wg poziomów edukacji. Fakt – tak jak w Wolnych Lekturach, również tutaj – nie znajdziecie wszystkich lektur, ale na pewno wielu uczniów, zwłaszcza starszych klas szkoły podstawowej i szkoły średniej znajdzie, czego szuka i będzie się zaczytywać dniem i nocą ;)

Polona – to  jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie udostępniająca bezpłatnie ok. 3 milionów obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut czy druków ulotnych, ujętych w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz bibliotek współpracujących. Znajdziecie tam np. taki dokument dot. dawnego właściciela ziemskiego z Polanki Wielkiej: https://polona.pl/item/piotr-z-kurozwek-podskarbi-wielki-koronny-starosta-krakowski-i-oswiecimski-oraz-mikolaj,NTg1NzI2MDQ/0/#info

Virtualosklep oferuje bogatą bibliotekę darmowych pozycji. W jego zbiorach znajdziemy tak wiele pozycji z różnych gatunków literatury, jak i rozmaite czasopisma czy rzadkie opracowania zbiorowe.

Wikiźródła szeroko zakrojony projekt społeczny, którego baza z obejmuje 209 550 tekstów 2157 autorów (w tym polskich) znajdujących się w domenie publicznej lub udostępnionych na wolnej licencji.

Wolne Lektury – to biblioteka cyfrowa, dzięki której – jak nazwa wskazuje – możemy korzystać ze zbioru lektur szkolnych (i nie tylko) bez opłat czy konieczności logowania. Znajdziecie tam 5571 darmowych utworów (i ponad 600 audiobooków)  – od pozytywistycznych noweli po poemat „Anhelli”, od „Kota w butach” po Čapka „Fabrykę Absolutu”, którą polecam.

To rzecz jasna tylko wybrane propozycje. Wiele innych stron i akcji ułatwiających kontakt z książką i kulturą w czasie pobytu w domu znajdziecie, wpisując do wyszukiwarki np. #czytajwdomu #czytajksiążki #czytamwdomu #domowabiblioteka #kulturaonline

Michał Lisowski