W środę 8 czerwca mieliśmy okazję gościć w bibliotece nietuzinkową podróżniczkę, dziennikarkę i pisarkę – Marzenę Filipczak. Spotkanie autorskie dotyczyło wojaży pani Marzeny, opisanych przez nią w jej najnowszej książce „Między światami”. Stanowi ona relację z podróży przez Armenię i Górski Karabach, Osetię Północną i buddyjską Kałmucję, środkowoazjatyckie: Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i izolowany od świata Turkmenistan oraz Iran i Kurdystan. Wiele z tych krain jest uważanych za niebezpieczne albo nieprzyjazne, zwłaszcza dla kobiety. Wbrew stereotypom pani Marzena zaświadczała, że w odwiedzanych miejscach spotkała się z ogromną, niespotykaną gościnnością. Autorka została zaproszona m.in. na trzydniowe uzbeckie wesele, uroczysty wieczorny posiłek w pierwszy dzień ramadanu w Kirgistanie, a ormiańska gospodyni oddała jej miejsce w swoim łóżku, jako najlepsze w domu. Podróżniczka barwnie opowiadała o kulturze, zabytkach i obyczajach odwiedzanych krain. Mogliśmy m.in. usłyszeć o odwiedzinach Martwego Miasteczka składającego się z setki domków-grobowców, chaczkarach w Armenii, o okazałych medresach, meczetach i pomnikach w Uzbekistanie czy Turkmenistanie. Niezwykle zajmujące były opowieści o porywaniu przyszłych żon i piciu obrzydliwego kumysu w Kirgistanie czy ekscentrycznym prezydencie Kałmucji, który zasłynął rzekomymi kontaktami z kosmitami i zaniepokoił tym deputowanych rosyjskiej Dumy.  Relacji z podróży towarzyszył pokaz slajdów, a także strojów i cennych pamiątek, którymi pani Marzena była obdarowana przez spotykane osoby. Dzięki temu uczestnicy spotkania, czyli przede wszystkim uczniowie klas 3 gimnazjum, mogli jeszcze bardziej uzmysłowić sobie, co podróżniczka widziała i co przeżyła.
Spotkanie było realizowane i finansowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki 2016.

Filipczak 21

Filipczak 19