Stowarzyszenie Dolina Karpia w dniach 8-10.04.2016 uczestniczyło w VIII Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach, które rokrocznie odwiedza blisko 20 tys zwiedzających. Podczas targów ponad 150 wystawców oferowało ofertę atrakcyjnego wypoczynku na wsi, jarmarki rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych, a także degustacje potraw regionalnych. W tym roku krajami partnerskimi Targów były Włochy, które oferowały liczne atrakcje turystyczne i produkty lokalne z regionu Umbria. Imprezie towarzyszyło Międzynarodowe Forum Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki.

Stowarzyszenie zaprezentowało bogatą ofertę turystyki wiejskiej z obszaru Doliny Karpia począwszy od oferty noclegowej, gastronomicznej, jak również związanej z dziedzictwem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. Jedną z najciekawszych pozycji ofertowej był pakiet związany z Ekomuzeum Doliny Karpia, które działa na obszarze Doliny Karpia od 2014 roku i powstało z inicjatywy Stowarzyszenia. Ekomuzeum to sieć atrakcji w terenie prezentujących żywe dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i historyczne – pozwala w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu. W skład Ekomuzeum Doliny Karpia wchodzą obecnie 42 podmioty oferujące różnorodność gmin Doliny Karpia m.in. gospodarstwa rybackie, pasieki, galerie sztuki, izby regionalne, gospodarstwa agroturystyczne, spływy kajakowe, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, pracownie artystyczne, łowiska wędkarskie czy innowacyjny spływ galarem oraz ogród sensoryczny. Odwiedzający stoisko mogli również degustować produktów lokalnych, takich jak fileciki karpiowe w pomidorach czy pulpety rybne w zalewie octowej.

Ekomuzuem Doliny Karpia to ludzie z pasją, pasjonaci, którzy nie tylko opowiadają o swojej działalności, prezentują niezwykłe wyroby ale też uczą jak można je zrobić samemu. Więcej o Ekomuzeum Doliny Karpia można znaleźć na www.ekomuzeumdolinykarpia.pl.

To właśnie na VIII Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL została stworzona oferta pakietu turystyki wiejskiej oparta na obiektach Ekomuzeum Doliny Karpia. Pakiet 3 dniowy obejmuje wizytę w wiosce wikliniarskiej w Woźnikach, Galerii Sztuki w Bałysówce w Tomicach, Edukacyjnym Gospodarstwie Agroturystycznym “Dworek Młynarza” w Rudzach, wycieczkę przyrodniczą z Towarzystwem na rzecz Ziemi, wizytę w gospodarstwie pasiecznym “Pasieka u Wojtka” w Marcyporębie, spływ galarem po Kanale Małopolskim, wizytę w w Pałacu w Ryczowie, pokaz wędzenia karpia na Łowisku Wędkarskim “Podolsze”, warsztaty kulinarne ze Stowarzyszeniem “Nowoczesna Gospodyni” w Brzeźnicy, zwiedzanie “Zwierzyńca” w Lipowej,  warsztaty piekarnicze w Piekarni Maja w Spytkowicach, wizytę w Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze, wizytę w Izbie Regionalnej Doliny Karpia w Osieku oraz noclegi w gospodarstwie agroturystycznym “Stajnia Grudki”.

Pakiet został zgłoszony przez Stowarzyszenie Dolina Karpia i wziął udział w Konkursie “Na najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej”. W konkursie wzięły udział pakiety zgłoszone przez organizacje pozarządowe, podmioty turystyczne lub inne organizacje z terenu całej Polski. Pakiet turystyki wiejskiej zgłoszony przez Stowarzyszenie Dolina Karpia zajął zaszczytne 3 miejsce! otrzymując nagrodę pieniężną Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwocie 3 000 zł. Stworzona oferta wypoczynku w Dolinie Karpia oparta została na obiektach wchodzących w skład Ekomuzeum Doliny Karpia.

Nagrodę, podczas uroczystej Gali wręczenia nagród laureatom konkursów AGROTRAVEL 2016, odebrali Prezes Stowarzyszenia Pan Franciszek Sałaciak oraz Dyrektor biura Pani Anna Świątek.