W piątek, 3 marca mieliśmy w bibliotece niezwykle zajmujące i energetyzujące spotkanie DKK dla przedszkolnej grupy VII. I to nie tylko dlatego, że rozmawialiśmy o prądzie i energii, ale przede wszystkim za sprawą gościa. Był nim Dawid Kupiec, który opowiedział nam o radzeniu sobie z niepełnosprawnością i wielu swych pasjach czy aktywnościach.

Na początku jednak dzieci wysłuchały ciekawej i zabawnej opowieści o pewnym Heńku, który ponad sto lat temu poznawał działanie lampy elektrycznej i koniecznie chciał wywabić prąd z oprawy żarówki. Wabikiem były np. kiełbasa czy masło, ale prąd był na te łakocie oporny, a jego szukanie zakończyło się katastrofą, w której na szczęście ucierpiał tylko żyrandol. Historia Heńka ze zbiorku opowiadań Pawła Beręsewicza „Poczet psujów polskich” wprowadziła nas do rozmowy o tym, skąd się bierze prąd, jak należy postępować z urządzeniami elektrycznymi i jak radzili sobie ludzie, zanim te urządzenia wynaleziono. Przy okazji były też zabawy (np. lampa-nos i roboty) i zagadki.

Następnie dzieci z wielką ciekawością słuchały opowieści Dawida oraz oglądały jego prace malarskie i wykonywane z drewna. Do tworzenia tych ostatnich Dawid używa różnych urządzeń elektrycznych, jak wyrzynarki czy szlifierki, których działanie przedszkolaki obserwowały na filmiku. Na zakończenie niemałe wrażenie na młodych słuchaczach wywarła też zaśpiewana przez naszego wszechstronnego gościa piosenka, którą sam napisał. W podziękowaniu za spotkanie grupa VII podarowała Dawidowi i bibliotekarzowi piękne, samodzielnie wykonane laurki, za które serdecznie dziękujemy.