Na ile naprawdę poznajemy miejsca naszych odległych podróży, zwyczaje czy sposób myślenia ludzi wychowanych w innej kulturze? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć i właściwie ocenić żyjących w odmiennych realiach, mających przerażające doświadczenia czy pasje, które zdają nam się szaleństwem? Kim powinien być reporter – beznamiętnym obserwatorem, czy osobą żywo reagującą na niesprawiedliwość świata, próbującą go zmieniać, naprawiać na możliwe sposoby? Takie m.in. pytania stawialiśmy sobie razem z autorem „Świata równoległego” – Tomkiem Michniewiczem na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w poniedziałek 18 kwietnia. IMGP0281

Razem z reporterem staraliśmy się odkryć świat więźniów San Quentin w USA, poznać system szkolenia żołnierzy sił specjalnych, ich życiowe doświadczenia i rozterki. Odwiedzaliśmy Pakistan, by przekonać się, że mieszkańcy okolic Nanga Parbat, gdzie doszło do zamachu na himalaistów, to przyjaźni i gościnni ludzie, a także poznawaliśmy wyznawców sufizmu i ocenialiśmy, na ile ich religijne idee znajdują odbicie w codziennym życiu. Przy okazji omawialiśmy wiele aspektów obyczajowości krajów islamskich opisywanych w innych książkach. Odkrywaliśmy też drugą stronę zorganizowanej turystyki w Egipcie, Tajlandii czy na Malediwach, a także zwiedzaliśmy Johannesburg – miasto wyjątkowo wysokiej przestępczości, korupcji i nierówności, gdzie obok slumsów mieszkają bogacze na strzeżonych, zamkniętych osiedlach.

Książka Michniewicza składająca się z ośmiu reportaży, ukazujących niezwykłe, równoległe światy okazała się dla nas porywającą przygodą oraz źródłem intrygującej rozmowy, wielu ciekawych dygresji i rozważań. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na następne spotkanie DKK, które odbędzie się 30 maja o 17.00 w bibliotece.