24 maja mieliśmy w bibliotece niecodzienne spotkanie autorskie. Grupa 7 z przedszkolnego Dyskusyjnego Klubu Książki poznawała Katarzynę Ryrych i jej twórczość, ale również… olbrzymiego, przemiłego berneńskiego psa pasterskiego. Brave – bo tak wabi się ów berneńczyk – od początku zaskarbił sobie uwagę i sympatię dzieci, dlatego pani Katarzyna rozpoczęła spotkanie od przekazania im kilku rad na temat postępowania z psem. Tłumaczyła np. jak się z nim poznawać, dając do powąchania rękę, że należy zachować ostrożność wobec obcych psów, a zwłaszcza tych noszących żółte obroże czy wstążki oraz – dlaczego nawet tych już poznanych nie powinno się targać za uszy czy łapać za szczękę.

Potem były zabawy z Brave’em, a w ich trakcie pisarka rozmawiała z przedszkolakami o tym, jak psy pomagają ludziom i opowiadała o jednym z bohaterów swej nowej książki – psie Patronie. Następnie zaprosiła dzieci to odegrania scenki nagłej przeprowadzki do nowego domu, która była wstępem do rozmowy o książce „O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa”. Dzieci zastanawiały się, jakie rzeczy zabrałyby ze sobą, gdyby – jak rodzina Myszaka – musiały szybko opuścić dom podczas burzy (w książce jest ona metaforą burzy dziejowej, wojny). Zarazem poznawały przygody dzielnego Myszaka zawierającego nowe przyjaźnie, a nawet (chcąc nie chcąc ;)) słuchały kołysanki śpiewanej przez bibliotekarza. Na koniec były podziękowania dla pani Katarzyny i grupy 7 z wychowawczyniami, głaskania i przytulania Brave’a oraz zaproszenie do czytania o przygodach Patrona, Myszaka i innych bohaterach książek poznanej pisarki.

Spotkanie było realizowane i współfinansowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.