Już po raz jedenasty odbyły się w naszej gminie Stoły Wielkanocne, impreza o zasięgu powiatowym, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Po raz pierwszy gościliśmy w tym roku delegację z zaprzyjaźnionej z nami gminy Wągrowiec. W sobotnie popołudnie, 6 kwietnia Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej było miejscem prezentacji i co najważniejsze degustacji nierzadko tradycyjnych potraw wielkanocnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich ziemi oświęcimskiej. Stoły aż się uginały od przepięknie przygotowanych i wykwintnie podanych wielkanocnych przysmaków. Było kolorowo, uroczyście i z naciskiem na tradycję, na którą często wskazywali mówcy. Głównym organizatorem prezentacji było Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej na czele z dyrektorem Krzysztofem Ziają, a także Koło Gospodyń Wiejskich – Twórczych Kobiet w Polance Wielkiej z przewodniczącą Krystyną Sitko oraz powiat oświęcimski.

Wśród zaproszonych osób, które przybyły na wielkanocną degustację potraw, znaleźli się m.in.: senator RP Andrzej Pająk, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, wicedyrektor Biura Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotr Polanek, radna sejmiku województwa małopolskiego Kinga Skowrońska, członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Wojciech Kajdas, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Małopolsce Józef Kała, wójt gminy Osiek Marek Jasiński, wójt gminy Przeciszów Tomasz Kosowski, wójt gminy Tomice Witold Grabowski, wiceprezydent Oświęcimia Krzysztof Kania, komendant PSP Piotr Filipek, ks. prob. Mieczysław Piela, ks. prob. Andrzej Woźniak, przewodniczący Rady Gminy Polanka Wielka Daniel Gałgan, prezes OSP w Polance Wielkiej Dariusz Nowak, oraz dyrektorzy instytucji i placówek gminnych. Szczególnymi gośćmi w tym dniu byli przedstawiciele zaprzyjaźnionej z nami gminy Wągrowiec na czele z przewodniczącym Rady Gminy Wągrowiec Jerzym Łukaszczykiem. Wśród gości z Wielkopolski znalazły się przewodniczące KGW, których w tamtej gminie jest aż 25. Podczas sobotniej imprezy ziemię oświęcimską reprezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z: Polanki Wielkiej, Starych Stawów, Przeciszowa, Malca, Włosienicy, Brzeszcz-Bór, Osieka, Gorzowa, Podolsza.

Honory gospodarza XI Prezentacji Regionalnych Potraw  Wielkanocnych pełnił wójt Polanki Wielkiej Grzegorz Gałgan oraz starosta oświęcimski Marcin Niedziela.

– Już po raz jedenasty spotykamy się na Stołach Wielkanocnych. Dziękuję Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu za to, że możemy kontynuować coś, co stało się tradycją w naszej gminie. W Zatorze mamy Stoły Wigilijne, a u nas są Wielkanocne. Zaprosiliśmy przedstawicieli gminy Wągrowiec, z którymi utrzymujemy od zeszłego roku kontakty. Nie bez przyczyny ich obecność ma miejsce na stołach powiatowych. Polanka to jeden punkt, ale tak naprawdę więzi krwi zbliżają gminę Wągrowiec również do pozostałych mieszkańców naszego powiatu. Wiele nazwisk pochodzi z Polanki, ale także z Przeciszowa, Dworów II. Niemała liczba mieszkańców ziemi oświęcimskiej osiedliła się w okresie międzywojennym na terenie Wielkopolski i właśnie na tym terenie. Jednak teraz chcą oni oraz ich dzieci kultywować więzi rodzinne – zaznaczył podczas powitania wójt Grzegorz Gałgan, który złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne.

Teresa Jankowska, będąca etatowym członkiem Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, podczas przemówienia zwróciła uwagę na siłę tradycji.

– Dzisiejsze spotkanie, to spotkanie z tradycją. To piękna kontynuacja tych cyklicznych imprez w Polance Wielkiej. Z tego miejsca serdecznie dziękuję za możliwość spotkania się właśnie tutaj. Święta Wielkiej Nocy, to święta, kiedy się potykamy z symboliką stołu, która jest dla nas dorosłych wyzwaniem. Stół ma łączyć, jest symbolem rodziny, wspólnoty. Stąd patrząc na te piękne kolory potraw i palm wielkanocnych składam ogromne podziękowania dla pań, bo wiem ile to wszystko kosztuje godzin pracy. Życzę w imieniu starosty, całego zarządu i radnych, aby ten stół, który będziemy przygotowywać wspólnie był symbolem łączenia pokoleń i nieprzemijającej tradycji – zaakcentowała Teresa Jankowska, etatowy członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Kolejny mówca, tym razem reprezentant senatu zwrócił ponownie uwagę na podstawową role tradycji w narodzie polskim.

– Wielkim szacunkiem i atencją odnoszę się do tego co panie robią, gdyż to wszystko stanowi tradycję. Tradycja to kość pacierzowa naszej cywilizacji, jak to powiedział kiedyś Feliks Konieczny. Co się stanie z człowiekiem, kiedy mu przetrącimy kość pacierzową, czyli kręgosłup? Co z niego będzie? Dlatego to wszystko, co wy czynicie z wielkim szacunkiem, czyli stroje, muzyka, śpiew, stoły jest właśnie tradycją. To mówi o nas – jako o Polakach i naszym przywiązaniu do wartości, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, mówi o polskości. A to wszystko narodziło się wokół Zmartwychwstania Pańskiego! – wskazał podczas przemówienia senator RP Andrzej Pająk.

Przedstawicielka władz województwa małopolskiego również nawiązała do roli tradycji, choć także wspomniała o podjętej decyzji w sprawie dofinansowania zakupów dla orkiestry dętej w Polance Wielkiej.

– Drogi wójcie Grzegorzu, czy ty to widzisz, widzisz to? To są twoi goście, oni wszyscy odpowiedzieli na twoje zaproszenie. Oni cię bardzo szanują i lubią w takim razie. Brawo! Samorząd województwa małopolskiego, który mam przyjemność reprezentować od niedawna, raptem od kilku miesięcy, bardzo sobie ceni właśnie tradycję, pielęgnuje ją, docenia i chlubi się nią, tą naszą Małopolską. Tym bardziej jest nam miło, że możemy dziś gościć Wielkopolskę. Niech święta nas zbliżają i wypełniają miłością do drugiego człowieka. Jak święta to Zajączek i dlatego chce powiedzieć, że wczoraj odbyła się komisja, na której oceniano wnioski z mecenatu małopolskiego. Polanka Wielka została doceniona i jej wniosek otrzymał dofinansowanie do ubiorów orkiestry dętej i sprzętu na kwotę 30 tys. zł. Gratuluję! Z kolei ja przyjechałam z małym zajączkiem, którego znalazłam koło krzaczka. Z najlepszymi życzeniami na ręce wójta pragnę go złożyć – mówiła w trakcie wystąpienia wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Iwona Gibas.

Nasza gmina, podobnie jak Małopolska zachwyciła gości z gminy Wągrowiec. Wyraz temu dał jej przedstawiciel, przewodniczący Rady Gminy Wągrowiec Jerzy Łukaszczyk.

– Dzieli nas odległość ponad 500 km, ale wartości, o których mówił pan senator łączą nas w sposób ścisły. Są nimi tradycja, rodzina, wiara. W ubiegłym roku mieliśmy okazję zobaczyć jak piękna jest wasza gmina i Małopolska i z zachwytu wszyscy wstrzymaliśmy oddech. Dzisiaj byliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej i modliliśmy się w miejscu świętym. Pozwólcie, że zachwyt jaki pojawił się w moim sercu przedstawię słowami poety: Dziękuję ci Panie, że stworzyłeś ten świat piękny i różny, jeśli to jest uwodzenie, to jestem uwiedziony do końca i bezgranicznie – mówił z akcentem Jerzy Łukaszczyk.

Reprezentant samorządu z Wielkopolski przekazał życzenia od wójta gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka księżom proboszczom naszych parafii. Jako ciekawostkę warto podać, że brat ks. prob. Andrzeja Woźniaka jest ojcem zakonnym w Wągrowcu.

Były także życzenia, które złożyła wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Krystyna Urbańska dla starosty oświęcimskiego, które przekazano Teresie Jankowskiej, przedstawicielce tego samorządu. Z kolei reprezentantka województwa małopolskiego Iwona Gibas otrzymała z rąk Jerzego Łukaszczyka prezent w postaci albumu fotograficznego na temat Wielkopolski.

Szczególny prezent, przekazany przez przedstawiciela samorządu wągrowieckiego, otrzymał wójt Grzegorz Gałgan.

– Na terenie Pałuk, na podstawie wykopalisk archeologicznych odtworzono laskę plemienną, którą przywódca tych plemion posługiwał się w sprawowaniu władzy. Tę laskę służącą do odpędzania złych mocy, duchów i natrętnych petentów przekazuję panu wójtowi – tłumaczył Jerzy Łukaszczyk, ofiarowując tę szczególną laskę naszemu wójtowi.

Grzegorz Gałgan tak to skomentował – Atrybuty władzy posiadam już coraz bardziej poważne. O Wągrowcu można by długo opowiadać. Byliśmy tam na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku na dożynkach gminnych. Były one jak razem wzięte dożynki wszystkich gmin naszego powiatu. Jednak zauważyliśmy, że brakowało tam orkiestry dętej. Dobrze, że otrzymaliśmy dofinansowanie do orkiestry, ponieważ doposażymy ją i wyślemy do Wągrowca. Wówczas, jak połączymy siły dożynki będą na poziomie centralnym.

Były także życzenia wypowiedziane w gwarze poznańskiej, które złożono wszystkim obecnym na sali.

Ważnym punktem Stołów Wielkanocnych było pobłogosławienie przygotowanych potraw przez kapłana. ks. prob. Mieczysława Pielę. Odmówił on modlitwę, po czym dokonał tradycyjnego poświęcenia.

Kolejnym elementem imprezy były prezentacje artystyczne, dopasowane do klimatu Świąt Wielkanocnych. Wzięły w nich udział dwa zespoły śpiewacze, działające przy kołach gospodyń wiejskich.

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół śpiewaczy Kalina, który powstał pod koniec 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia KGW Twórczych Kobiet w Polance Wielkiej. Kierownikiem muzycznym jest Jarosław Cieciak, a opiekunem Krystyna Sitko.

Inną prezentacją muzyczną na scenie był występ zespołu śpiewaczego Paświszczanie, działającego przy KGW w Zasolu w gminie Brzeszcze. Grupa ta powstała w 2002 roku, a jej kierownikiem jest Barbara Jarnot. Zespół występuje w stroju śląskim.

Na zakończenie części artystycznej Anna Dębska zaśpiewała utwór Hallelujah Leonarda Cohena.

Tuż przed degustacją potraw, które tradycyjnie goszczą na polskich stołach podczas wielkanocnego śniadania, odbyło się wręczanie okolicznościowych dyplomów i upominków przedstawicielkom wszystkich obecnych kół gospodyń wiejskich.

Degustacja potraw, która zakończyła imprezę, cieszyła się już tradycyjnie wielkim zainteresowaniem przybyłych osób. Wszystko było smaczne, znakomicie przygotowane i podane.

Ryszard Tabaka