dkk dor. lipiec 2

Podczas lipcowego (25.07) spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści J.K. Rowling „Trafny wybór”. Autorka cyklu powieści o Harrym Potterze zaskoczyła klubowiczki i było to dla większości z nich zaskoczenie pozytywnie. Rowling z ironią, ale i wyczuciem sportretowała małomiasteczkową społeczność angielskiego Pagford. Poczynając od ukazania pierwszych reakcji mieszkańców na śmierć radnego Fairbrothera, odkrywaliśmy kompleksy, hipokryzję, zaślepienie, egoizm i uprzedzenia czy problemy emocjonalne wielu bohaterów powieści, które prowadzą do wielu napięć i dramatów. Zarówno dorośli, jak i młodzi są tu postaciami z krwi i kości, realistycznymi do bólu. Ci ostatni to w „Trafnym wyborze” nie nastoletni czarodzieje, a wielobarwnie i wnikliwie zobrazowana młodzież: zbuntowana, mająca problemy z akceptacją w środowisku, z narkotykami, czy wychowywana w patologicznej rodzinie.
Wielowątkowa powieść J.K. Rowling zainspirowała czytelniczki do rozmowy m.in. o problemach wychowawczych, zakłamaniu, uprzedzeniach, a nawet pozycji kobiety w różnych okresach dziejowych. Przy okazji okazało się, że mamy dwie miłośniczki twórczości innej angielskiej pisarki – Jane Austen.
Na następnym spotkaniu – 22 sierpnia o 17.00 porozmawiamy o powieści słowackiej pisarki Jany Beňovej „Café Hiena”. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do wypożyczenia książki w bibliotece i udziału w sierpniowym spotkaniu.