W niedzielę 19 maja Polanka Wielka stanie się areną muzycznych zmagań ochotniczych straży pożarnych z Małopolski i Śląska.

Partnerem Głównym Przeglądu Orkiestr Dętych OSP jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Tego dnia W Polance Wielkiej odbędzie się pierwszy z serii przeglądów orkiestr, których celem jest wyłonienie finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych planowanego na rok 2025.

To wyjątkowe wydarzenie przyciąga liczne zespoły muzyczne, które zaprezentują swoje umiejętności w grze koncertowej oraz marszowej. Każdy z przeglądów jest jednodniowy, a ich harmonogram dostosowany jest do liczby zgłoszonych orkiestr.

Na przestrzeni najbliższych miesięcy przeglądy odbędą się również w innych częściach Polski, w tym w Daleszycach (30 czerwca), Lidzbarku (31 sierpnia) oraz Połczynie-Zdroju (7 września).

Podczas przeglądu w Polance Wielkiej orkiestry wezmą udział w odprawie dyrygentów i choreografów, po której nastąpi przemarsz z oceną gry w marszu. Przewidziano także wspólne wykonanie utworów takich jak „Rycerze Floriana” – hymn Związku OSP RP, „Marsz Strażaków” autorstwa F. Zwolińskiego oraz „Orkiestry Dęte” w opracowaniu J. Kwiatkowskiego.

W kategorii obowiązkowej każda orkiestra wykona utwory, w tym co najmniej jeden polskiego kompozytora. Ocena końcowa każdego uczestnika będzie wynikiem sumy oceny gry koncertowej i oceny gry w marszu.

Podczas marszu orkiestry będą musiały się zatrzymać na wysokości przewodniczącego jury, gdzie wykonają kilka taktów wybranego marsza, a odmarsz może odbyć się przy akompaniamencie innego utworu marszowego.

Organizatorzy przeglądu zapewniają, że każde z tych muzycznych spotkań będzie nie tylko okazją do rywalizacji, ale też świętem muzyki i lokalnej społeczności, które z pewnością przyciągnie licznych miłośników orkiestr dętych oraz kultury strażackiej. Przybycie na wydarzenie jest okazją do wsparcia lokalnych artystów i jednocześnie do spędzenia czasu w rodzinnej, pełnej emocji atmosferze.

 

Start w niedzielę 19 maja o godzinie 11 w Dworskim Parku Rekreacyjnym, przy ulicy Długiej 2.

Program przeglądu:

– godz. 11 – odprawa kapelmistrzów w domu strażaka – godz. 12 – przemarsz orkiestr z oceną gry w marszu – ulica Długa

Zagrają orkiestry działające na terenach:

– Polanka Wielka woj. małopolskie – Okulice woj. małopolskie – Mszana Dolna woj. małopolskie – Wojkowice Kościelne woj. śląskie – Siewierz woj. śląskie – Pisarzowice woj. śląskie – Ossy woj. śląskie

W amfiteatrze:

– wspólne wykonanie utworów – orkiestry – rozpoczęcie, powitanie – występy konkursowe w muszli koncertowej wg ustalonej kolejności. W kategorii obowiązkowej orkiestra wykonuje 3 utwory (w tym jeden polskiego kompozytora). Na ocenę łączną w konkursie głównym składa się suma oceny gry koncertowej i oceny gry w marszu – dodatkowe występy: grupa taneczna z Siewierza, przedszkolaki z Polanki

Około godz. 16 – podsumowanie, wręczenie nagród