Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej w ramach oferty wakacyjnej dla dzieci przygotowało szereg ciekawych, zróżnicowanych atrakcji. Pierwszym punktem programu była gra terenowa i zabawy organizowane 5 lipca w bibliotece i okolicy GCK. Podczas gry dzieci z detektywistycznym zacięciem tropicieli przygód korzystały ze specjalnej platformy webowej i wyszukiwały miejsca z ukrytymi poleceniami, a następnie wykonywały interaktywne zadania i zabawy przygotowane przez bibliotekarza. Odwiedzały m.in. piekarnię, by tam powiedzieć wierszyk i otrzymać w nagrodę lody, poszukiwały drzewa, które osłania Chopina na pomniku w Warszawskich Łazienkach oraz robiły statki origami, a następnie znajdowały sposób na ukrycie ich pod wodą bez zalania pokładu. Nie zabrakło też wielu wesołych zabaw, jak toczenie jajka przez rynny, udawanie zwierząt czy jazda po trawie na podwójnych nartach. Z tego miejsca dziękujemy piekarni i cukierni TYRAN z Polanki Wielkiej za ufundowanie lodów uczestnikom naszej gry terenowej.

6 lipca grupa młodych amatorek i amatorów górskich wędrówek oraz mocnych wrażeń, jakie zapewnia pokonywanie zawieszonych wysoko nad ziemią tras linowych, wybrała się na wycieczkę do Istebnej. Najpierw w pięknych, beskidzkich okolicznościach przyrody przewędrowaliśmy ok. 5 km trasę: Przełęcz Kubalonka – Kozińce – Przełęcz Szarcula – Przełęcz Kubalonka. Następnie zwiedzaliśmy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, gdzie mogliśmy zobaczyć eksponaty roślin i zwierząt zamieszkujących beskidzkie lasy, a nawet przejść specjalną leśną norą – jedną atrakcji placówki. Jednak największe emocje czekały na dzieci (i nie tylko) w ostatnim punkcie programu, jakim był pobyt w parku linowym Base Camp. Jak się okazało, ani znaczna wysokość, ani często niełatwe do pokonania przejścia nie sprawiały uczestnikom naszej wycieczki większego problemu. Po przejściu instruktażowego testu pomyklali na zawieszonych wysoko linach niczym Spider-Man, przyprawiając przyglądającym im się z dołu dorosłym o zawroty głowy.

Następnego dnia na sporą grupę dziewczyn i chłopców czekała nowa atrakcja Wakacji z GCK – laserowy paintball. Emocjonująca zabawa i upalna aura sprawiły, że dla wielu dzieci sporą frajdą było wówczas również korzystanie z przygotowanej na tę okazję chłodzącej kurtyny wodnej.
Z kolei w czwartek, 8 lipca również na świeżym powietrzu, ale tym razem w parku zainteresowani wzięli udział w warsztatach ceramicznych. W czasie zajęć dzieci pod okiem instruktora p. Zdzisława Wójcika lepiły naczynia i wykonywały z gliny rozmaite artystyczne cudeńka, które po wypaleniu w piecu mogły zatrzymać.

Ostatnim punktem programu wakacyjnego były realizowane 9 lipca warsztaty teatralne. Uczestniczące w nich dzieci nie tylko świetnie się bawiły podczas scenicznych wprawek, ale też z instruktorem p. Patrykiem Molendą przygotowały intrygującą etiudę na motywach „Alicji w Krainie Czarów”, którą można obejrzeć na stronie FB Publicznej Biblioteki GCK w Polance Wielkiej. Link poniżej:
https://www.facebook.com/bibliotekapolanka/posts/4525825754107237