Podczas wtorkowego spotkania DKK (24.01) w bibliotece przedłużaliśmy sobie życie 🙂 Jak to? – może ktoś spytać. Ano tak to – wg naukowców z Wayne University w stanie Michigan poczucie humoru, częste uśmiechanie się znacząco przedłuża życie, a my śmialiśmy się tego wieczoru niemało (choć były też chwile poważniejszej zadumy).

Rozmawialiśmy wówczas o książce „Humorem i (u)śmiechem” Szymona J. Wróbla, na którą składa się kilkanaście wywiadów z wieloma znanymi ludźmi dotyczących m.in. odmian, przejawów i znaczenia humoru w różnych czasach, a także liczne dowcipy, karykatury czy tematyczne sentencje. Udzielającymi wywiadów byli m.in. prof. Jan Miodek, Andrzej Mleczko, Kamil Nosel, Krzysztof Wielicki, Joanna Kołaczkowska, Abelard Giza, Anna Czerniak z fundacji „Dr Clown” wywołującej uśmiech na twarzach chorych czy dr Wanda Witek-Malicka, z którą dziennikarz rozmawiał o humorze obozowym. Podczas omawiania książki przypominaliśmy sobie nie tylko różne dowcipy czy tzw. suchary, dawne i współczesne występy kabaretowe (od Kabaretu Starszych Panów po „Mumio” czy „Potem” i „Hrabi”), komedie, stand-upy itp. Przekonywaliśmy się o tym, że to, co nas bawi, zależy tak od preferowanego typu humoru, jak i np. od naszych doświadczeń życiowych i rozumienia kontekstu sytuacyjnego. Zauważaliśmy też, że gwiazdy kabaretu czy programów rozrywkowych na co dzień niekoniecznie wykazują się poczuciem humoru oraz że dowcip może kogoś zranić, ale też pełnić rolę terapeutyczną i pomagać ludziom przetrwać trudne chwile.

Na następnym spotkaniu DKK dla dorosłych – 21 lutego o 17.00 – porozmawiamy o powieści Kristin Hannah „Gdzie poniesie wiatr”. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do wypożyczenia książki i udziału w spotkaniu.