Na majowym spotkaniu DKK dla dorosłych (14.05) rozmawialiśmy o nagrodzonej Pulitzerem, bestsellerowej powieści Anthony’ego Doerra „Światło, którego nie widać”. Ciesząca się dużym uznaniem krytyków i czytelników książka amerykańskiego pisarza zdobyła również serca naszych klubowiczek. Wszystkie czytelniczki zgodziły się, że „Światło, którego nie widać” to fascynująca, świetnie skonstruowana i operująca pięknym, plastycznym językiem historia. Jej bohaterami są: Marie-Laure, która w wieku 6 lat traci wzrok i poznaje otaczający ją świat z pomocą ojca pracującego przy Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu oraz Werner Pfennig – zafascynowany radioodbiornikami wychowanek domu dziecka, dorastający z siostrą w Zagłębiu Ruhry.

W momencie wybuchu II wojny światowej Marie-Laure wraz z ojcem uciekają z okupowanego Paryża do Saint-Malo i zamieszkują tam nad brzegiem morza, a Werner – dzięki swym zdolnościom zostaje wcielony do Wehrmachtu, by służyć w elitarnej jednostce zajmującej się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Jak można przypuszczać – życiowe ścieżki tych młodych osób skrzyżują się. Stanie się to w 1944 roku, podczas oblężenia Saint-Malo przez wojska amerykańskie i będzie zaczątkiem poruszającej historii miłosnej. Ale powieść Doerra to nie tylko historia miłosna. Autor świetnie splótł w niej zarówno wątki historyczne czy społeczne, ukazując m.in. uwikłanie człowieka w machinę totalitaryzmu, jak i sensacyjno-przygodowe związane z legendarnym kamieniem zwanym Morzem Ognia, nad którym ciąży klątwa.

Na kolejnym spotkaniu DKK – 25 czerwca o 17.00 – porozmawiamy o „Rdzy” Jakuba Małeckiego. Książka do wypożyczenia w bibliotece.